Misyon

Misyon

Kalp ve damar hastalıkları ölüm nedenleri arasında dünyada ilk sıradadır. Kalp-damar hastalıklarından ölümlerin en sık nedenleri kalp krizleri ve inmelerdir. Bu ölümlerin büyük bölümü düşük ve orta gelir grubundaki ülkelerde meydana gelmektedir. Aynı zamanda yine bu ülkelerde kalp damar hastalıklarına bağlı kalp krizi gibi istenmeyen olay geçirme yaşı da giderek düşmektedir. Bunun başlıca sebepleri sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam ve sigara kullanmak olarak sayılabilir. Yaşam tarzındaki bu yanlış davranışlar sonucunda tansiyon yüksekliği, kolesterol yüksekliği, insülin direnci, şeker hastalığı ve obezite gibi kalp krizi riskini arttıran risk faktörleri ortaya çıkmaktadır.

Sağlıklı beslenme prensiplerinin uygulanması, sigaranın bırakılması ve düzenli fiziksel aktivitenin yaşam tarzı şeklinde benimsenmesi kalp-damar hastalıklarının önlenmesi ve kaliteli bir yaşamın sürdürülebilmesi için çok önemlidir. Bu şekilde ideal kilomuzu koruyabilir, vücut kitle indeksi ve bel çevremizin normal sınırlarda kalmasını sağlayabilir, kolesterol, şeker, tansiyon yüksekliği gibi risk faktörlerinin ortaya çıkmasını büyük oranda engelleyebiliriz. Ayrıca bu hastalıklara sahip olan kişilerin de ilaçlara olan ihtiyaçları azalabilir, kalp ve damarlar ile ilgili olay geçirme riskleri ciddi oranda düşebilir.

Gelişmiş ülkelerde kardiyolojinin temel görevlerinden bir tanesi, belki de en önemlisi, kişilerin kardiyovasküler olay geçirme risklerini ölçmek, yüksek riskli bireyleri saptamak ve zamanında yaşam tarzı değişikliği önerilerinde bulunarak kalp damar hastalıklarını engellemektir. Her konuda olduğu gibi kalp hastalıklarında da rutin kardiyoloji muayeneleri ile erken teşhis konulabilir. Özellikle hastalarımızın risk faktörlerini saptayıp, çeşitli testlerle ateroskleroz dediğimiz damar duvarındaki sertleşmeyi erken safhada tespit ederek ve gereklilik halinde uygun tedavileri başlayarak bu önlenebilir erken ölümleri azaltabiliriz.

İşte bu sebeple; internet sitem aracılığıyla daha geniş kitlelere ulaşarak, bilimin ışığında sağlıklı ve doğru bilgiyi kıymetli halkımıza ulaştırmayı hedefliyorum. Bu sayfada güncel bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre sürekli yenilenen sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite ile ilgili bilgileri, kalp hastalıkları ve girişimsel kardiyolojinin ilgi alanındaki tedaviler ile alakalı detaylı açıklamaları bulabilirsiniz. Saygılarımla…

İlginizi Çekebilir

İletişim