Holter Tetkiki

img

Holter Tetkiki

Holter tetkiki en az 24 saat süresince ritm takibi veya tansiyon takibi için kullanılmaktadır. Yani ritm holter ve tansiyon holter olmak üzere iki çeşittir.


Ritm holter
EKG çekerken kullanılan elektrotlar hastanın göğsüne yapıştırılır ve bir kayıt cihazı yardımıyla hastanın EKG sinyalleri en az 24 saat boyunca kaydedilir. Bu sırada hastaya günlük yaşantısına kısıtlamadan devam etmesi söylenir. 24 saat süresince tüm EKG kaydı dijital ortama yüklenir ve dakika dakika kardiyoloji uzmanı tarafından incelenir. Hastanın şikayetine neden olan ritm sorunları cihazın takılı olduğu süre zarfında oluşursa, kaydın incelenmesi sonucu kolaylıkla tespit edilecektir. Holter cihazı asla çıkartılmamalı ve kapatılmamalıdır. Cihazın ıslanmamasına dikkat edilmelidir.


Tansiyon holter
Tansiyon holter cihazı ise kola bağlanan manşon vasıtasıyla 24 saat boyunca düzenli aralıklarla tansiyon değerlerini ölçer. Ölçümler cihaza kaydedilir ve ortalama tansiyon değerleri tespit edilir. 24 saat tansiyon holteri , sadece hastanede ölçülen tansiyonun yüksek çıktığı beyaz önlük tansiyonunda veya evde ölçülen sonuçların birbirinden çok farklı çıktığı durumlarda, çok kıymetli veriler sağlar. Ayrıca tansiyon holteri gece uykudaki tansiyon ortalamasını da bize verir ve uykudaki tansiyonun gündüz saatlerine göre belirli oranda düştüğünü görmek kalp sağlığı açısından da önemli bir göstergedir.