Evli çiftlerde kalp krizi riski daha düşük

img

Evli çiftlerde kalp krizi riski daha düşük

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırma; evli olmayan kalp hastası bireylerin, evli bireylere göre kalp damar hastalıklarından ölüm ve kalp krizi geçirme riskinin %52 oranında daha fazla olduğunu gösterdi. Konunun nedenlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Yiğit Çanga, “Evli olmak, sosyal açıdan daha düzenli bir yaşam ile birlikte, kalp hastalarında ilaçların kullanımı ve yaşam tarzı değişikliklerine daha yüksek uyumla ilişkilendirilmektedir. Boşanmış bireylerde ise duygusal ve finansal kaygı ile strese bağlı kalp hastalığı riski de artmaktadır” dedi.

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanan bir çalışmada, evli olmanın kalp damar sağlığına etkilerinin araştırıldı. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Yiğit Çanga, yapılan çalışmanın detaylarını aktardı: “Kalp-damar hastalığı teşhisi konmuş veya kalp damar hastalığı açısından yüksek risk altında olan ve ortalama yaşı 63 olan 6 bin 51 hasta ile yapılan bu çalışmada; hastalar ortalama 4 yıl takip edildi. Evli olmayan grup (hiç evlenmemiş, boşanmış veya eşini kaybetmiş) toplam 3 bin 256 hastadan oluşuyordu. Çalışmanın sonucuna göre; evli olmayan çiftlerin kalp damar hastalıklarından ölüm ve kalp krizi geçirme riskinin %52 oranında daha fazla olduğu gösterildi. Kadın ve erkek cinsiyetleri arasında ise herhangi bir fark görülmedi.”

 

https://www.cnnturk.com/saglik/evli-ciftlerde-kalp-krizi-riski-daha-dusuk1

 

BOŞANMA SONRASI YENİDEN EVLENMEK KALP KRİZİ RİSKİNİ AZALTIYOR

Doç. Dr. Yiğit Çanga, araştırmanın boşanmış bireyler ile ilgili sonuçlarını şu sözlerle değerlendirdi: “Boşanmak, bireylerde duygusal ve finansal strese neden olabilen önemli bir yaşam değişikliğidir ve hiç evlenmeyenlerle kıyaslandığında boşanmış bireylerin kalp hastalıkları ve kalp krizi riski daha yüksektir. Bu durum boşanmanın akut stresinin kalp sağlığı açısından olumsuz sonuçlarda rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca yapılan araştırmalar, boşanma sonrası artan riskin yeniden evlenme ile azaldığını da ortaya koymuştur. Bu durum boşanmanın getirdiği anlık duygusal ve finansal sıkıntılardan daha ziyade, boşanmış kalmanın uzun vadeli etkilerininin daha da zararlı olabileceğini düşündürmektedir.”

SOSYAL DESTEK EKSİKLİĞİ KALPTEN VURUYOR

Peki evlilik neden kalp sağlığı açısından olumlu etkilere sahiptir? Doç. Dr. Yiğit Çanga, bu soruya şöyle yanıt veriyor: “Evli bireyler, evli olmayanlara göre sosyal açıdan daha düzenli bir yaşam tarzını benimsemektedir. Evli olmayan bireyler açısından bir diğer risk unsuru, sosyal destek eksikliği ve nihayetinde yaşanan motivasyon kaybıdır. Motivasyon kaybı, hayata geçirilmesi gereken olumlu yaşam tarzı değişikliklerine uyumsuzlukla sonuçlanabilir. Öte yandan kalp krizi geçiren evli olmayan bir bireyin sağlık hizmetine ulaşmasında gecikmeler olduğu da yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Tüm bu nedenler, evliliğin kalp sağlığı açısından neden olumlu etkiye sahip olduğunu açıklıyor.

 

Sonuç olarak evli olmak, mutlu bir evliliği sürdürmek ve boşanma sonrası yeniden evlenmek, kalp damar hastalıkları ile ilgili riskleri düşürmektedir diyebiliriz. Sosyal bir varlık olan insanın sağlıklı, mutlu ve güvenli ilişkiler kurması, kalp damar sağlığı için önemlidir.”